Iwona Gugałka
Content Expert
Od pierwszego lipca 2021 obowiązuje nowy przepis. Każdy właściciel domu musi zgłosić czym ogrzewa nieruchomość. Za brak przesłania deklaracji CEEB grozi kara grzywny. Nie ma się jednak czego obawiać. Jest to kolejny przepis, który celem jest walka ze smogiem, a nie karanie obywateli. Sprawdź jak ma to wyglądać w praktyce.
Od początku lipca każdy właściciel domu jednorodzinnego a także zarządcy budynków maja obowiązek przekazania informacji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W praktyce, należy podać informację czy używa się pieca, kotła, kominka czy np. instalacji fotowoltaicznej. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 12 miesięcy od daty wejścia w życie tego przepisu. A co jeśli ktoś dopiero buduje dom? W takiej sytuacji należy dokonać zgłoszenia w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła w nieruchomości. Za niewykonanie obowiązku we wskazanym terminie może otrzymać karą pieniężną w kwocie do 5000zł.
Rozwiejmy wszelkie wątpliwości ? sam fakt rodzaju ogrzewania nie niesie dla zgłaszających żadnych konsekwencji. Dzięki tym bardzo ważnym informacjom samorządy będą w stanie znacznie skuteczniej walczyć z narastającym zjawiskiem smogu. Przeprowadzanie kampanii informacyjnej o programach dopłat na wymianę pieców będzie dużo bardziej efektywne i tańsze. Polska, ze względu na transformację energetyczną, jest zobowiązana unijnymi dyrektywami do wymiany pieców. Spis źródeł ciepła umożliwi rzetelną ocenę skali problemu. Pozwoli opracować strategię działania i określić kierunki, które w pierwszej kolejności powinny wymagają działania i wsparcia finansowego.
Samorządy, dzięki takiej ewidencji, będą w stanie efektywniej realizować działania prośrodowiskowe – w tym również sprawdzać, czy ludzie nie palą w piecach na paliwami niedozwolonymi, odpadami komunalnymi itp. Jednym z narzędzi, które umożliwia takie akcje sprawdzająco-prewencyjne jest system antysmogowy AirDron. Rozwiązanie dostarczane przez SoftBlue pozwala na monitoring jakości powietrza i analizę składu strugi gazowej emitowanej z paleniska (badanie dymu z komina). Może on także znaleźć zastosowanie w straży pożarnej, przedsiębiorstwach komunalnych, w przemyśle ( do wykrywania wycieków) a także w pomiarach w jednostkach naukowo-badawczych.
System do monitorowania jakości powietrza, usługi badania pyłów zawieszonych w powietrzu lub badanie dymu z komina Zadzwoń lub napisz do nas!
Tel: +48 663 522 491
E-mail: pmatczak@softblue.pl