Iwona Gugałka
Content Expert
Działania związane z poprawą jakości powietrza oraz eliminacją emisji szkodliwych związków można rozpocząć dopiero po uświadomieniu sobie skali problemu w danej lokalizacji.
Potwierdzenie obecności niebezpiecznych związków oraz ustalenie poziomu przekroczenia norm umożliwia podjęcie konkretnych kroków, zarówno w zakresie własnych działań, jak i zaangażowania odpowiednich instytucji.
Dziś przybliżamy podstawowe informacje na temat działania czujnika jakości powietrza oraz substancji, które mierzy.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w zależności od klasy sprzętu, jakości zastosowanych materiałów oraz typu sensorów. Czujniki mogą mierzyć obecność różnych substancji z różnym poziomem dokładności. Głowica pomiarowa zaprojektowana przez SoftBlue przeznaczona jest do badania zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym, a także umożliwia pobór próbek do dalszej analizy w laboratorium.
Bardzo często pomiar jakości powietrza upraszcza się do pojęcia pomiaru smogu, detektor AirDron mierzy znacznie szersze spektrum substancji niż te, które wchodzą w skład smogu. Głowica pomiarowa AirDron to profesjonalny sprzęt zaprojektowany i wyprodukowany w polskim hubie naukowo-badawczym SoftBlue SA. Jest samodzielnym laboratorium do analizy zanieczyszczenia powietrza. W zależności od konfiguracji, detektor poziomu zanieczyszczeń może mierzyć występowanie i stężenia pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych oraz gazów niebezpiecznych. Co równie istotne w trakcie pomiaru uwzględnia panujące warunki środowiskowe.
Głowica AirDron w zależności od specyfiki potrzeb klienta, może być elastycznie modyfikowana. Przykładowa konfiguracja pozwala na zbadanie obecności substancji tj.:
Podczas pomiaru smogu głowica AirDron uwzględnia takie warunki środowiskowe jak: temperatura, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność względna. Jako że głowica powstaje we własnym laboratorium SoftBlue SA, możemy na bieżąco modyfikować produkt i uzupełniać go o dodatkowe nietypowe rozwiązania, których potrzebuje klient.
Głowica pomiarowa AirDron, ze względu na wysoką jakość wykonania i rzetelność wykonywanych pomiarów, jest często wykorzystywana przez jednostki naukowo-badawcze w toku prowadzonych badań i analiz.
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na substancje, które jest w stanie zmierzyć dany detektor. Równie istotna jest jakość zastosowanych sensorów. Firma dostarczająca miernik jakości powietrza powinna przedstawić certyfikat kalibracji, potwierdzający rzetelność pomiarów.
Zestaw powinien też zagwarantować:
Detektor smogu jest przystosowany także do integracji z bezzałogowym statkiem wielowirnikowym (dronem). Wykorzystanie go w zestawie jako dron antysmogowy pozwala prowadzić precyzyjne pomiary w trudno dostępnych miejscach, takich jak badanie dymu z komina czy pomiary smogu. Wyniki analizy są na bieżąco prezentowane na ekranie stacji naziemnej, która jest dołączona do zestawu.
Detektory smogu to bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają zobrazowanie problemu oraz źródeł emisji. Rzetelne dane z badania są bazą do działań edukacyjnych i prewencyjnych, jak również stanowią podstawę do podjęcia bardziej konkretnych kroków wobec firm lub osób, które nie stosują się do zaleceń i pouczeń służb, takich jak straż miejska.
Aby poznać wszystkie możliwości detektora oraz warianty konfiguracji, zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą!
System do monitorowania jakości powietrza, usługi badania pyłów zawieszonych w powietrzu, pomiary SMOGU, badanie dymu z komina. Zadzwoń lub napisz do nas!
Tel: +48 663 522 491
E-mail: pmatczak@softblue.pl