CZCIONKA:
KONTRAST:

Badanie dymu z komina

Dym z komina

Zanieczyszczone powietrze

Okres grzewczy to czas, w którym poziom zanieczyszczenie powietrza bardzo szybko rośnie i nierzadko wymyka się gminom i samorządom spod kontroli. Gęsta mgła oraz niemożność wywietrzenia mieszkania bez uciążliwego zapachu to codzienność państw wysoko rozwiniętych. Polska znajduje się w czołówce krajów, które najsilniej odczuwają skutki tego problemu. Sposobem na poprawę jakości powietrza są surowsze przepisy oraz patrole wykonujące badania dymu z komina przy użyciu drona.

Badanie dymu dronem – na czym polega?

Drony to nowoczesne urządzenia, które mają wiele zastosowań. Jednym z nim jest właśnie wykrywanie szkodliwych związków chemicznych w powietrzu. Ze względu na swoją mobilność wykorzystywane są do pomiaru zanieczyszczeń powietrza tam, gdzie dotarcie inną metodą jest praktycznie niemożliwe, m.in. w obszarze dymiących kominów. Dron wraz z głowicą wyposażoną w odpowiednio skalibrowane czujniki podlatuje we wskazane miejsce i analizuje skład ulatniającego się dymu pod kątem obecności szkodliwych związków.
Patrole wyposażone w drony z głowicą pomiarową są w stanie znacznie efektywniej wykonywać swoją pracę – dotychczasowe przypadkowe działania zastępowane są celowymi wizytami w miejscach, które zostały wskazane jako źródło emitujące szkodliwe związki.

AirDron - dron antysmogowy do badania jakości powietrza


  • Badanie dymu z kominów, analiza próbek dymu
  • Monitoring jakości powietrza w miastach i gminach
  • Mobilny system do badania jakości powietrza

Wyślij zapytanie

Kontrola dymu z komina – jak wykonuje się badanie dymu dronem?

Czujniki, w które wyposażona jest głowica, analizują skład dymu a wyniki tej analizy (dzięki bezprzewodowej łączności) wyświetlane są na monitorze stacji naziemnej. Pomiar koncentracji pyłu zawieszonego jest dokonywany metodą rozproszeniowej fotometrii laserowej. Cząstki klasyfikowane są na podstawie wielkości w 16 przedziałach, co umożliwia dokładne oszacowanie frakcji PM1, PM2.5 i PM10. Czujniki gazów są dobierane indywidualnie do potrzeb badania.
Samo pobranie próbki dymu trwa kilkanaście sekund a dane odnośnie rodzaju spalanego paliwa/tworzyw są aktualizowane w czasie rzeczywistym. W ten sposób strażnicy mogą szybko i trafnie ocenić sytuację, bez kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi gazami i pyłami. Co istotne, system AirDron, aby zapewnić bezpieczeństwo zebranych danych, dysponuje możliwością potrójnego zapisu ? na karcie MicroSD, w dedykowanej aplikacji oraz w chmurze.

Co wykrywa dron do badania zanieczyszczenia powietrza?

W zależności od producenta i ceny, na rynku dostępne są głowice dostosowane do przeprowadzania mniej lub bardziej zaawansowanych pomiarów, o różnym stopniu dokładności.
Głowica AirDron posiada kalibrowane sensory renomowanych europejskich producentów, które przechodzą dodatkową kontrolę jakości z wykorzystaniem pyłu i gazów wzorcowych. Gwarantuje to rzetelność pomiarów. Precyzja pomiarów jest możliwa również dzięki kompensacji wskazań czujników w zależności od warunków atmosferycznych (temperatura, wilgotność powietrza itp.)
Z wykorzystaniem AirDron można zbadać występowanie w powietrzu m.in. lotnych związków organicznych, chlorowodoru, cyjanowodoru, formaldehydu, amoniaku, dwutlenku siatki oraz pyłów zawieszonych PM1, PM2.5, PM10.
Dowiedz się, co dokładnie wchodzi w skład systemu antysmogowego AirDron i w jaki sposób można zamówić drona – usługę badania dymu z komina.