Iwona Gugałka
Content Expert
Prowadzenie badań i ocena jakości powietrza to trudny temat, ponieważ skutki zanieczyszczeń są zwykle odczuwalne w dłuższej perspektywie czasowej. Smog to niewidzialny przeciwnik, który powoli i systematycznie niszczy nasze zdrowie i otoczenie (budynki, florę). Wszyscy mają świadomość występowania problemu smogu np. w Krakowie. Jest jednak wiele miejsc w Polsce, gdzie jakość powietrza jest zła, a brak pomiarów powoduje, że mieszkańcy i lokalne władze nie są świadome skali tego problemu.
Mapa smogowa naszego kraju pokazuje, że poziom zanieczyszczenia powietrza w okresie grzewczym klasyfikuje się jako jeden z wyższych w Europie. Zdrowie osoby w sile wieku nie odczuwają od razu działania smogu. Im częstsza ekspozycja i wyższy poziom przekroczenia norm jakościowych, tym szybciej pojawiają się negatywne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Pierwsze objawy to lekkie problemy z oddychaniem, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa czy gardła.
Zwiększa się też ryzyko:
Osobną grupą, szczególnie narażoną na złą jakość wdychanego powietrza, są alergicy i osoby ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. U nich skutki mogą pojawić się niemal natychmiast. Również osoby starsze, schorowane oraz najmłodsi są bardzo wrażliwi na toksyczne substancje obecne w smogu.
Lekarze i naukowcy wskazują także na wpływ smogu na łatwość zarażenia się koronawirusem (ponieważ obniża odporność i toruje drogę wirusom, w tym COVID- 19) oraz poziom komplikacji w toku przechodzenia choroby. To kolejny argument przemawiający za tym, aby zainteresować się tematem i zadbać o monitoring zanieczyszczenia powietrza w miejscu, w którym żyje nasza rodzina.
Na rynku dostępne są różne rozwiązania, pozwalające wykonywać pomiar zanieczyszczeń powietrza. Od prostych czujników dla odbiorców indywidualnych, które można nabyć już za kilkaset złotych i wykorzystywać w domu, po profesjonalny system antysmogowy AirDron, dedykowany do pomiarów zanieczyszczeń (np. badanie dymu z komina) wykonywanych przez Straże Miejskie i Ekopatrole. Ze względu na wysoką jakość wykorzystanych materiałów oraz innowacyjną konstrukcję doskonale sprawdza się także w pomiarach wykonywanych przez jednostki naukowo-badawcze.
Pierwszym krokiem do zadbania o jakość powietrza może być nabycie takiego prostego domowego miernika smogu. Jeśli jednak podejrzewamy większą skalę zanieczyszczeń, mamy uciążliwych sąsiadów, którzy najprawdopodobniej wykorzystują złej jakości paliwa, warto zgłosić ten problem do urzędu miasta czy gminy. Strażnicy mają narzędzia do podejmowania odpowiednich działań. Coraz więcej jednostek samorządowych decyduje się na zakup drona wraz z głowicą antysmogową, dzięki czemu mogą skutecznie podejmować interwencje w tym temacie.
Mieszkańcy i włodarze miast muszą wspólnie przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia oraz podejmować działania prewencyjne. Obecnie jest to o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ na rynku funkcjonuje wiele programów rządowych oraz dofinansowywanych przez UE, które umożliwiają uzyskanie miastom i gminom dofinansowanie do wymiany pieców, termomodernizację budynków a także zakup drona antysmogowego.
AirDron to profesjonalna głowica antysmogowa, wyposażona w sensory umożliwiające oszacowanie frakcji pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 oraz PM10, analizę wybranych gazów oraz lotnych związków organicznych. Po zainstalowaniu na dronie klasy enterprise, umożliwia dotarcie i zbadanie strugi gazowej, do której dostęp innymi metodami byłby niemożliwy lub znacznie utrudniony. System antysmogowy, który powstał w Centrum Badawczo-Rozwojowym SoftBlue, pozwala trafniej identyfikować źródła emisji, skraca czas interwencji służb i gwarantuje skuteczną walkę ze smogiem. Jakość produktu doceniło wiele miast, m.in. Słupsk, Grudziądz, Kraków, Białystok, Otwock a także Państwowa Akademia Nauk.
Nasz czujnik (głowica AirDron) jakości powietrza do drona to innowacyjne urządzenie, które umożliwia precyzyjny pomiar zanieczyszczeń atmosferycznych w trudno dostępnych miejscach. Wyposażony w zaawansowane sensory, czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, a także analizuje wybrane gazy oraz lotne związki organiczne. Dzięki kompatybilności z dronami czujnik umożliwia monitorowanie jakości powietrza na dużych obszarach i na różnych wysokościach.
Urządzenie jest idealne dla jednostek samorządowych, instytucji badawczych oraz firm prywatnych, które pragną skutecznie monitorować i analizować jakość powietrza. Precyzyjne dane dostarczane przez czujnik pomagają w identyfikacji źródeł emisji zanieczyszczeń, umożliwiają szybszą reakcję na zagrożenia środowiskowe oraz wspierają działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Czujnik jakości powietrza do drona został stworzony z myślą o łatwej instalacji i użytkowaniu, co pozwala na szybkie i efektywne rozpoczęcie pomiarów. Wybierz nasze rozwiązanie i zyskaj niezawodne narzędzie do walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.
Jako mieszkaniec, każdy z nas może mieć wpływ na sposób wydatkowania środków władz samorządowych, np. w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ta inicjatywa pozwala na zgłaszanie prośrodowiskowych pomysłów tj. zakup drona z głowicą i czujnikami smogu. Do efektywnych działań potrzebne są profesjonalne narzędzia i wiarygodne dane, które dostarczy głowica AirDron. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów w ramach Budżetu Obywatelskiego, ciągłego dialogu z władzami i kontaktu z nami!