Iwona Gugałka
Content Expert
Zanieczyszczone powietrze to problem na skalę ogólnoświatową, jednak w Polska – znajdująca się w czołówce krajów europejskich oddychających najbardziej zanieczyszczonym powietrzem – zdecydowanie dotkliwiej bardziej odczuwa negatywne skutki smogu. W poniższym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje o pyłach zawieszonych, wyjaśniamy dlaczego tak ważny jest monitoring ich stężenia oraz podpowiadamy jakimi urządzeniami można dokonywać pomiarów.
Pyły zawieszone (PM) to główny składnik niebezpiecznego dla naszego zdrowia i życia smogu. Skrót „PM” pochodzi od angielskiej nazwy particulate matter. Jest to mieszanina substancji organicznych oraz nieorganicznych a ich pochodzenie może być naturalne np. popiół wulkaniczny, ale również nienaturalne np. mogą powstawać w procesie spalania paliw. Na pył składają się drobne cząsteczki stałe lub kropelki cieszy, które unoszą się w powietrzu i trafiają codziennie do organizmów milionów ludzi. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary bardzo łatwo przenikają do układu oddechowego i narządów, wywołując liczne problemy zdrowotne. W pyle zawieszonym znajdują się szkodliwej substancje takie jak: metale ciężkie, azbest, siarka, furany i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Najczęściej wyróżniane są dwa rodzaje pyłów zawieszonych, które różnią się wielkością. Im mniejsze są cząsteczki, tym łatwiej przenikają do naszego organizmu – a zatem tym poważniejsze spustoszenie sieją.
Rys.1. Wielkość cząsteczek pyłów PM 2,5 i PM 10 (źródło: http://staszow.pl/uwaga-smog.html)
Nazwa PM 10 wynika bezpośrednio z wielkości tego rodzaju pyłu zawieszonego – jego średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Powstaje on zazwyczaj jego efekt ogrzewania w prywatnych domach oraz ruchu drogowego. Do jego emisji przyczynia się znacząco spalanie drewna, węgla i biomasy. Pyły zawieszone PM10 odpowiadają za nasilone dolegliwości ze strony układu oddechowego. Bardzo często objawy te rozpoznawane są mylnie jako symptomy przeziębienia. Należą do nich m.in. podrażnienie dróg oddechowych, kaszel i świszczący oddech oraz ostre zapalenie oskrzeli a także katar sienny czy astma. Przy stałej ekspozycji na wysokie stężenia może prowadzić do nowotworów krtani i płuc.
PM 2,5 to aerozole nie większe niż 2,5 mikrometra. Tak mikroskopijne rozmiary pyłów sprawiają, że ta frakcja jest często określana jako najgroźniejsze dla naszego organizmu zanieczyszczenie powietrza. Z łatwością trafia do naszego krwiobiegu i narządów. Ekspozycja na jego działanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy, niewydolności płuc, nowotworów dróg oddechowych (gardła, krtani, płuc) ale także miażdżycy i udarów.
AirDron – dron antysmogowy do monitorowania jakości powietrza w miastach.
Obie frakcje pyłów zawieszonych można monitorować przy pomocy domowych czujników, stacji pomiarowych (dane udostępniane przez WIOŚ) jak również używając detektora pyłów zawieszonych instalowanego na dronie oraz mobilnych stacji diagnostycznych, wykonujących pomiary obszarowe.
Na rynku dostępne są różne rozwiązania i wybór urządzenia zależy od celu i miejsca pomiaru, oczekiwanej wiarygodności pomiaru oraz budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup.
Takie rozwiązania informują, gdy poziom zanieczyszczeń zostaje przekroczony i przydatne są tam, gdzie nie ma wojewódzkich stacji monitorowania powietrza. Domowe detektory smogu mogą zmierzyć poziom zanieczyszczenia np. w szkole, w domu i w biurze, jednak nie rozwiązują szerszego problemu – skąd biorą się zanieczyszczenia, gdzie jest ich źródło. Wynik z takiego urządzenia nie daje też poważnej merytorycznej podstawy do wszczęcia jakichkolwiek działań na drodze formalnej. Dyskutować można także o wiarygodności pomiarów, jako że wiele z tych urządzeń są dość ekonomicznymi rozwiązaniami, nie podlegają serwisom, kalibracji a rozpiętość w zakresie jakości podzespołów poszczególnych urządzeń bywa ogromna.
Głowica pomiarowa to wysokiej jakości, profesjonalny sprzęt pomiarowy realizowany wg autorskiego projektu. Jest wytwarzana w polskim Centrum Badawczo-Rozwojowym, posiada sensory renomowanych europejskich producentów, a kalibracja i przeglądy gwarancyjne mają miejsce w Centrum R&D producenta. Detektor pyłów zawieszonych AirDron to zdecydowanie poważniejsza inwestycja finansowa niż mierniki typu domowego. Mierzy ona nie tylko pyły zawieszone, ale także dowolnie skonfigurowane gazy niebezpieczne jak również LZO (uwzględniając przy tym warunki środowiskowe). Jej cena wynika też z jakości wykonania, bezpieczeństwa użytkowania oraz dużej wiarygodności pomiarów. Może być ona stosowana przez eko-patrole, straże miejskie, policję, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej jak również firmy przemysłowe. Detektor jest w stanie monitorować i analizować opary unoszące się nad składowiskami, sprawdzać czy podczas pożaru lub wypadku drogowego nie wydzielają się szczególnie niebezpieczne substancje, monitorować niską emisję z domów i fabryk, wycieki przemysłowe oraz wiele innych. Możliwość integracji z bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami), w konfiguracji z kamerą zwykłą lub termowizyjną, dodatkowo poszerza spektrum jej zastosowań, czyniąc głowicę AirDron obowiązkowym wyposażeniem każdego miasta dbającego o swoich obywateli!